Jak przyciągać oferty pracy
Jeśli nie ma bajki, a rekruterzy wypełniają tylko 5% etatów, to co ma zrobić kreatywny, wybitny fachowiec, żeby dostać oferty pracy?
Kolejne 20% miejsc pracy jest obsadzanych przez ogłoszenia o pracę online. Ale mimo to na każde ogłoszenie o pracę trafia od 100 do 500 kandydatów. Niezbyt dobre wykorzystanie twojego czasu, a zwłaszcza nie dobre wykorzystanie 100% twojego czasu.
Jestem pewien, że podczas poszukiwania pracy online widziałeś wiele ogłoszeń, które prawie, ale nie do końca, pasowały do tego, czego chcesz. Mogą to być wspaniałe prace w mieście, w którym nie chcesz odgarniać śniegu, lub „lokalne”, ale dojazdy ukąszą. Idealne, z wyjątkiem tego, że znajdują się w obszarze terapeutycznym, w którym nie jesteś na bieżąco. I co teraz?
Istnieje coś takiego jak „ukryty rynek pracy”. Tak naprawdę oznacza to, że 75% ofert pracy nigdy nie jest ogłaszanych ani wysyłanych rekruterowi do obsadzenia. Są one wypełnione na poziomie „Kogo znamy”. Odnotuj że NIE powiedziałem "kto nas zna".
„Kogo znamy” oznacza, że ktoś w sferze rekrutera zna osobę lub osoby, które robią to, co robi ten zespół, zna techniki, żargon i możliwości, nad którymi ten zespół pracuje. Ci ludzie to przyjaciele lub współpracownicy w innej firmie lub absolwenci uczelni zespołu itp.
To są ludzie, którzy jako pierwsi dostaną szansę na twoją pracę. Jeśli i tylko wtedy, gdy zespół NIE zna kogoś, kierownik ds. rekrutacji poprosi HR o wypełnienie stanowiska.
Jak więc znaleźć się na tej krótkiej liście
Musisz być znany ludziom w zespołach, które używają technik, które znasz, używają języka, którym umiesz się posługiwać, pracują nad możliwościami, które Cię interesują.
Jak radzisz sobie z byciem znanym? Tu naprawdę chodzi o nawiązywanie przyjaźni. Ale nie możesz przyjaźnić się z WSZYSTKIMI, nawet ze wszystkimi w nauce, a nawet z każdym, kto pracuje w firmie naukowej w odległości dojazdu do pracy. A to i tak jest za dużo ludzi.
Musisz więc ukierunkować swoje wyszukiwanie. Jakie masz kryteria dla firmy? Jaka jest odległość dojazdu do pracy? Czy jesteś chętny do przeprowadzki? Gdzie? Jak daleko? Jaki klimat? Co chcesz robić w następnej pracy? Nad czym firma powinna pracować? Jakich technik chcesz użyć? Jak duża (lub mała) firma byłaby dla Ciebie wygodna? Jaki poziom ryzyka jesteś gotów podjąć? Czy muszą mieć dobrą opinię w FDA? Jaka sytuacja w zakresie przepływów pieniężnych zapewniłaby Ci komfort przez co najmniej 2 lata?
Gdy już wiesz, jak powinna wyglądać firma, możesz przystąpić do „kwalifikacji” firm, odrabiając pracę domową online.
Czy masz swoją listę dziesięciu najlepszych firm? Czy masz 20 firm rezerwowych? TO są firmy, które warto sprawdzić na tablicach ogłoszeń. Być może szukają Ciebie, a Ty nie będziesz tracić czasu na przeglądanie długich list ofert pracy w firmach, o których już wiesz, że ich nie lubisz.
Teraz jesteś gotowy, aby zaprzyjaźnić się z ludźmi z tych firm, które lubisz. Kto tam pracuje? Twoi koledzy z poprzednich miejsc pracy? Koledzy ze starej szkoły? Żona twojego kuzyna?
Co zrobić, jeśli nie znasz nikogo w firmie, która poza tym wygląda świetnie?
Kiedy wiesz, przez kogo chcesz być znany, możesz umawiać się na spotkania, kawę, rozmowy telefoniczne itp.
Prawdopodobnie NIE potrzebują cię rozpaczliwie w tej chwili, inaczej znalazłbyś swoją pracę online, ale mogą być na etapie „kogo znamy”. Jak możesz pomóc im zapamiętać, co potrafisz? Jedną z przygnębiających rzeczy w poszukiwaniu pracy jest dowiadywanie się od znajomego, że właśnie zatrudnił kogoś do wykonania twojej pracy, ponieważ nie pamiętał, że to robisz.
Sprawdź więcej https://medikraft.pl/oferty-pracy-w-niemczech
Dodaj komentarz