Jak wpływają na nas wysokie ceny paliwa
W dzisiejszych czasach najgorętszą kwestią, o której dużo mówią ludzie ze wszystkich środowisk, jest rosnąca cena paliwa. Ale dlaczego wszystkich dotykają rosnące ceny gazu? Jaki jest rzeczywisty wpływ ceny paliwa na gospodarkę? I dlaczego wiele osób organizuje strajki, wiece uliczne i demonstracje, aby zaprotestować przeciwko rosnącym cenom gazu?
Dziesięć lat temu cena paliwa wynosiła zaledwie 1,03 dolara za każdy galon. W tamtych czasach ceny towarów były tanie, a prawie wszystko było też niskie. Osoba otrzymująca pensję minimalną mogła wyżywić cztero- lub pięcioosobową rodzinę. Mówiąc najprościej, rosnące ceny gazu mają bezpośredni wpływ na gospodarkę, a zwłaszcza na odbiorców końcowych. To jest jak efekt domina. Ale zamiast wszystkiego spadać, każda cena rośnie wraz z ceną gazu.
Jeśli cena paliwa jest wysoka, koszt produkcji również będzie wysoki. To samo dotyczy ceny towarów importowanych i eksportowanych. Poza tym wiele krajów trzeciego świata, których nie stać już na wysokie ceny gazu, będzie mieć więcej długów wobec krajów, które są dystrybutorami produktów naftowych. Wydatki te zostaną następnie przeniesione na konsumentów końcowych. Niestety, jeśli cena paliwa gwałtownie rośnie, pracownikom trudno jest poprosić o podwyżkę. W rezultacie trudno będzie im zaplanować budżet, zwłaszcza tym, którzy codziennie dojeżdżają do pracy i do domu własnym pojazdem. Według różnych badań przeprowadzonych tylko w tym roku, co najmniej 1/4 wynagrodzenia pracowników jest przeznaczana na same koszty podróży.
Wiele osób próbuje teraz znaleźć sposoby na oszczędzanie paliwa lub jego tańsze. Niektórzy ludzie, którzy już zdają sobie sprawę, że następnego dnia cena paliwa wzrośnie, już idą na stacje benzynowe napełnić bak, żeby trochę zaoszczędzić. Ale są też tacy, którzy wymyślają urządzenia oszczędzające paliwo, takie jak samochody na wodór, pojazdy na energię słoneczną i inne. Oprócz wspomnianych urządzeń oszczędzających paliwo, istnieją obecnie również pojazdy, które jeżdżą na zużyty olej spożywczy, a nawet oleje roślinne. Te urządzenia oszczędzające paliwo zostały zbudowane tak, aby nie musiały już dłużej ponosić wysokich cen produktów naftowych i wydawać pieniędzy na ważniejsze rzeczy, takie jak żywność, mieszkanie i elektryczność - na które bezpośrednio wpływa cena paliwa.
Zobacz więcej na https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/rynki-rolne/Ogromne-ceny-paliw-Orlen-szykuje-sie-na-10-zll